Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 10

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
STOLAR, 8 st: Rak form med avsmalnade ben. Klädda i rödrandigt tyg. Bruksslitage.
0217: STOLAR, 8 stEst. SEK 600-SEK 1,200Lot Passed
PIEDESTAL: 2 runda plan på ställning av metall. Fötter i form av tassar. Slitage, betydande på översta skivan. Höjd 67, diameter 40 cm.
0218: PIEDESTALEst. SEK 100-SEK 200
FOTOGENLAMPA, mässing/marmor: Lampkupa i frostat glas med mönster. Oljehus i skärslipat klarglas. Fot i form av av kolonn med korintiskt kapitäl i mässing och marmor på rektangulär sockel. Slitage. Höjd 78 cm.
0219: FOTOGENLAMPA, mässing/marmorEst. SEK 400-SEK 800
BORD, rokokostil: Oval träskiva med konturerad sarg på svängda ben med hyllplan. Renoveringsobjekt. Höjd 71, 80x54 cm.
0220: BORD, rokokostilEst. SEK 100-SEK 200
SPELBORD: Utfällbar skiva till fyrkantig yta med rundade hörn. Pelarfot med riklig dekor av vridet bladverk, voluter och ekblad. Slitage. Höjd 71.5, 88.5x87.5 cm.
0221: SPELBORDEst. SEK 600-SEK 1,200
ETAGERE: Betsad. 5 rektangulära hyllplan på svarvad benställning. Smärre stötskada, slitage. Höjd 162, 60x29 cm.
0222: ETAGEREEst. SEK 300-SEK 600
FIGURIN, trä, Asien: Man på sockel. Slitage. Höjd 17 cm.
0223: FIGURIN, trä, AsienEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
PARTI NYSILVER & MÄSSING: Bland annat lampetter, ljusstakar, fat och fotogenlampor. Slitage. Fotogenlampa höjd 36 cm.
0224: PARTI NYSILVER & MÄSSINGEst. SEK 100-SEK 200
SKÅLAR, 3 st, glas: Orangetonat glas. Smärre slitage. Höjd 8.5-13.5, diameter 12.5-16 cm.
0225: SKÅLAR, 3 st, glasEst. SEK 100-SEK 200
LJUSSTAKAR, 1 par, trä: 3 ljuspunkter i form av tomtar. Slitage, färgbortfall. Höjd 38, bredd 25.5 cm.
0226: LJUSSTAKAR, 1 par, träEst. SEK 100-SEK 200
KNIV, ben/metall, Norge: Stämplad "Blikstål Trondhjem" samt initialer i gravyr. Slitage. Längd 20 cm.
0227: KNIV, ben/metall, NorgeEst. SEK 200-SEK 400
PARTI BESTICK, nysilver: Varierat utbud. Slitage.
0228: PARTI BESTICK, nysilverEst. SEK 100-SEK 200
KANNA & 2 STOP, tenn, 17/1800-tal: Kanna krönt av kotte. Slitage. Höjd 14.5, 22.5 och 27.5 cm.
0229: KANNA & 2 STOP, tenn, 17/1800-talEst. SEK 200-SEK 400
PARTI BESTICK, nysilver: Samt uppläggningsfat. Slitage.
0230: PARTI BESTICK, nysilverEst. SEK 100-SEK 200
FARTYGSMODELL: Tremastaren "Fragata Española" ano 1780. Slitage. Höjd 52, längd 66 cm.
0231: FARTYGSMODELLEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
GOLVUR, 1800-tal: Ljusgrön. Dekor av romber och lyra. Slitage, färgbortfall, dekorbortfall. Höjd 199 cm.
0232: GOLVUR, 1800-talEst. SEK 1,500-SEK 3,000
KABINETTSKÅP, 1800-tal: Utskjutande krön. 1 skåpdörr på svarvad och kopplad benställning. Senare benställning, slitage. Höjd 145, bredd 67.5, djup 27 cm.
0233: KABINETTSKÅP, 1800-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
BYRÅ, valnöt, 1800-tal: Fanerad, rak form. Rektangulär träskiva med rundade hörn på 3 byrålådor på volutfötter. Översta lådan med lådinredning. Slitage, sprickor, list saknas, dekorhörn saknas. Höjd 87, bredd
0234: BYRÅ, valnöt, 1800-talEst. SEK 800-SEK 1,600
POTTSKÅP, furu: Rak form. Träskiva på 1 låda och 1 skåpdörr. Svart metallbeslag. Slitage. Höjd 72 55x44 cm.
0235: POTTSKÅP, furuEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
DOCKSKÅP, furu: Avlutad, rak form. 2 vitrindörrar och underliggande hyllplan. Inredd med 4 olika tapeter. Betydande slitage, skada på bakre hörn. Höjd 130, bredd 96.5, djup 43 cm.
0236: DOCKSKÅP, furuEst. SEK 1,000-SEK 2,000
BORD, glasfiber: Vit. Rund skiva på indraget ben och rund fot. Slitage. Höjd 71, djup 109 cm.
0237: BORD, glasfiberEst. SEK 100-SEK 200
PALL, gustaviansk stil: Antikvit. Sarg med räfflor och ben med kannelyr. Benfäste med dekor av rosetter. Klädd i blommigt tyg med rikliga färger mot vit grund. Slitage, något lös sarg. Höjd 45, 41.5x41.5 cm.
0238: PALL, gustaviansk stilEst. SEK 300-SEK 600
KLAFFBORD, gustaviansk stil: Fanerad. Rundad skiva på avsmalnade ben. Dekor av intarsia. Slitage, böjd skiva. Höjd 70, 89x44 cm.
0239: KLAFFBORD, gustaviansk stilEst. SEK 400-SEK 800
SOFFA, 1800-tal: Profilerat krön och karmar med riklig dekor av vinrankor med inslag av fåglar och ekorre. Ben i form av voluter. Klädd i grönrandigt tyg. Under sittyta förvaringsutrymme. Slitage, sprickor
0240: SOFFA, 1800-talEst. SEK 300-SEK 600