Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 7

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi: Figurkomposition. Signerad och märkt "EA". 74x54 (85.5x66) cm.
0145: BENGT LINDSTRÖM, färglitografiEst. SEK 1,000-SEK 2,000
VITRINSKÅP, rokokostil: Bonad. Mjukt uppskjutande krön med dekor av mussla. 2 vitrindörrar med 3 bakomliggande hyllplan, 2 lådor i sargen med draghandtag i gulmetall samt 2 skåpdörrar. Svängda ben. Slitage. Höjd
0146: VITRINSKÅP, rokokostilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
FIOLER, 2 st: Stråkar och 1 etui medföljer. Bruksslitage. Längd 60.5 cm.
0147: FIOLER, 2 stEst. SEK 500-SEK 1,000
VITRINSKÅP, 1900-talets andra hälft, idegran, Engl: Utskjutande krön med tandstavsdekor. 1 spröjsad skåpdörr med 2 bakomliggande hyllplan på ytterligare 1 skåpdörr. Bruksslitage. Höjd 179, bredd 55, djup 33 cm.
0148: VITRINSKÅP, 1900-talets andra hälft, idegran, EnglEst. SEK 800-SEK 1,600
SKRIVBORD, gustaviansk stil: Fanerad, rak form. Rektangulär skiva med 1 större låda flankerandes av 2 mindre på raka och avsmalnade ben. Nyckel ingår. Slitage, solblekt skiva. Höjd 76.5, 103x56 cm.
0149: SKRIVBORD, gustaviansk stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
HALLBYRÅ, 1960/70-tal: Rak form. Rektangulär skiva med 2 lådor med runda handtag och underliggande hyllplan. Slitage. Höjd 59, bredd 100, djup 45 cm.
0150: HALLBYRÅ, 1960/70-talEst. SEK 400-SEK 800
FAT, porslin: Triangelformad. Abstrakt figur i svart mot gul fond. Slitage, fläckar. 29x29 cm.
0151: FAT, porslinEst. SEK 100-SEK 200
SKÅL, porslin: Oval form med profilerad och konturerad kant. Blå dekor av blommor och monogram mot vit fond. Undersida märkt "DE KUNGLIGA SLOTTEN [krona]". Smärre slitage. Höjd 7.5 cm, 15x10.5 cm.
0152: SKÅL, porslinEst. SEK 100-SEK 200
KARMSTOL, rokokostil: Vit, svängd form. Rundat krön. Rygg och sits klädd i tyg med motiv av växter och landskap. Bronserade detaljer av blommor och blad. Slitage, smärre färgborfall, skador på tyg.
0153: KARMSTOL, rokokostilEst. SEK 800-SEK 1,600
BYGGSATS, "Mechanical Engineer ME1200", Holland, P: Ej genomgången. Slitage.
0154: BYGGSATS, "Mechanical Engineer ME1200", Holland, PEst. SEK 200-SEK 400
BORDSLAMPA: 2 ljuspunkter. Svart plåtskärm och ben i trä på rund fot i gulmetall. Undersida med "S" etikett samt stämplat nummer. Slitage. Höjd 43, diameter 35 cm.
0155: BORDSLAMPAEst. SEK 300-SEK 600
LOCKRUNA, Kina: Blå dekor mot vit fond. Lock i svartlackerat trä. Slitage, skador på lock. Höjd 20.5 cm.
0156: LOCKRUNA, KinaEst. SEK 200-SEK 400
SOFFA & SOFFBORD, 18/1900-tal, Karl Johan-stil: Bonad. Profilerat krön med flankerande kulor. Klädd i ljusrandigt tyg. Karmar på pelare med mönstrade beslag i mässing. 2 kuddar medföljer. Bord på pelare med fyrpassfot. Slitage, fanerskador.
0157: SOFFA & SOFFBORD, 18/1900-tal, Karl Johan-stilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
BYRÅ, allmoge, 1800-tal: Imitationsmålad. Rektangulär träskiva med 4 lådor. Handtag i smide. Senare bemålning. Höjd 78, bredd 51, djup 29 cm.
0158: BYRÅ, allmoge, 1800-talEst. SEK 500-SEK 1,000
TRYCK, daterad 1904, efter CARL LARSSON "Drakfärde: Smärre slitage. 84x116 cm.
0159: TRYCK, daterad 1904, efter CARL LARSSON "DrakfärdeEst. SEK 500-SEK 1,000
SPEGEL: Förgylld, konturerad ram. Glas defekt, slitage. 66x55 cm.
0160: SPEGELEst. SEK 200-SEK 400
HÄNGSKÅP, allmoge, daterat 1940: Träimitation. Utskjutande krön, avfasade hörn. 1 skåpdörr. Dekor av kurbits. Slitage. Höjd 62, bredd 47, djup 30 cm.
0161: HÄNGSKÅP, allmoge, daterat 1940Est. SEK 400-SEK 800
PARTI TRYCK, 12 st: Bland annat orientaliska tryck och landskapsscener. Slitage. Segelbåtarnas mått: 30x40.5 cm.
0162: PARTI TRYCK, 12 stEst. SEK 100-SEK 200
SERVERINGSVAGN, mässing/glas: Stomme i mässing med ovala skivor av glas. Genombrutet nollgaller. Hjulförsedd. Slitage. Höjd 63, 63x41 cm.
0163: SERVERINGSVAGN, mässing/glasEst. SEK 200-SEK 400
PARTI KONSTGLAS, 5 delar: Skansen Silviaskål och ljusstake Pukeberg. Ena signerad. Slitage. Höjd 26, bredd 21 cm.
0164: PARTI KONSTGLAS, 5 delarEst. SEK 100-SEK 200
PARTI DIVERSE METALL: Större delen koppar och nysilver, bland annat flertal ljusstakar, krukor, formar, vaser, karaffer med mera. Balja höjd 17.5 49x39 cm.
0165: PARTI DIVERSE METALLEst. SEK 100-SEK 200
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delar: 3 fanerade hyllplan i svart ställning. Slitage. Höjd 76, bredd 58, djup 20 cm.
0166: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delarEst. SEK 200-SEK 400
GOLVLAMPA, "EAE 194": 1 ljuspunkt. Cylinderformad ljus skärm på läderklätt ben och rund fot. Undersida stämplad. Slitage. Höjd 144 cm.
0167: GOLVLAMPA, "EAE 194"Est. SEK 100-SEK 200
FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl / Rosent: Fåglar. Varav 2 Bing & Gröndahl och 1 Rosenthal. Undersidor stämplade i grönt. Smärre slitage. Höjd 7-8, längd 12 cm.
0168: FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl / RosentEst. SEK 100-SEK 200