Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 8

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
DALATUPP, trä, allmoge: Målad dekor mot vit fond. Etikettmärkt "ÄKTA DALA HEMSLÖJD GRANNAS A. OLSSONs HEMSLÖJD ... MORA". Höjd 43 cm.
0169: DALATUPP, trä, allmogeEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, keramik, JOSEF EKBERG, Gustavsberg: Grönmelerad. Dekor av blad i relief och guldfärgade hänklar samt fotring. Invändig dekor i guldfärg. Undersida märkt "[GUSTAVSBERG] JE. N-191". Smärre slitage. Höjd 10.5, diameter 13 cm.
0170: SKÅL, keramik, JOSEF EKBERG, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
SKULPTURER, 5 st, trä: Varav 4 signerade "V. Sjöberg". Höjd 19-24 cm.
0171: SKULPTURER, 5 st, träEst. SEK 300-SEK 600
LEIF PERSSON, olja på duk: "Rodos moske". Signerad och daterad 1966. 27x31 (34x38.5) cm.
0172: LEIF PERSSON, olja på dukEst. SEK 100-SEK 200
THAGE NORDHOLM (1927-1990), färglitografi: Grönskande landskap. Signerad och numrerad "HCII/XXV". 49x64 59x80.5.
0173: THAGE NORDHOLM (1927-1990), färglitografiEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
HANS ANDERSSON (KONNMAN), färglitografi: "Stockholm färg II - Wästan". Stockholms, Nybrokajen med förtöjd "Wästan". Signerad, daterad 1988 samt numrerad 74/360. 31.5x43.5 (50x63.5) cm.
0175: HANS ANDERSSON (KONNMAN), färglitografiEst. SEK 100-SEK 200
PIGTITTARE: Betsad. Rektangulär spegel på spiralformade stolpar. Konturerad underdel med 2 lådor. Baksida av spegel klädd i tyg. Slitage. Höjd 60, bredd 51 djup 24.5 cm.
0176: PIGTITTAREEst. SEK 100-SEK 200
FAT, silver: Cirka 70 gram, stämplad "900" samt tillverkare. Näckrosformat. Slitage. 12x11
0177: FAT, silverEst. SEK 200-SEK 400
CREMEKOPPAR, 2 st, porslin, Danmark, Bing & Grönda: Blå dekor av blommor mot vit fond. Undersida stämplad och signerad. Höjd 8 cm.
0178: CREMEKOPPAR, 2 st, porslin, Danmark, Bing & GröndaEst. SEK 100-SEK 200
BORDSTELEFON, 1970/80-tal, "Genie", USA, ATC: Cremevit och brun. Bruksslitage. Höjd 10, längd 22 cm.
0179: BORDSTELEFON, 1970/80-tal, "Genie", USA, ATCEst. SEK 200-SEK 400
BYRÅ, nyrenässans: Fanerad, rak form. Rektangulär träskiva på 5 lådor med rotinlägg och beslag i gulmetall. Sidor med dekor av dublonbälte. Slitage, fanerskada, dekorelement saknas. Höjd 117.5, bredd 99.5, djup
0180: BYRÅ, nyrenässansEst. SEK 1,000-SEK 2,000
STOLAR, 3 st, nyrenässans: Rundad ryggkrön och svarvade spjälor. Klädda 2+1. Balusterformade framben och sabelformade bakben. Bruksslitage.
0181: STOLAR, 3 st, nyrenässansEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
KARMSTOLAR, 1 par: Bonad. Rygg, sits och karmar klädda i grönt tyg. Bruksslitage.
0182: KARMSTOLAR, 1 parEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
ASSIETTER, 13, porslin, Tyskland, Rosenthal: Fåglar på blomsterkvistar mot vit fond. Stämplade "[Rosenthal] Bavaria [R]". Smärre slitage. Diameter 19.5 cm.
0183: ASSIETTER, 13, porslin, Tyskland, RosenthalEst. SEK 100-SEK 200
SYBORD, rokokostil: Bonad. Konturerad skiva med 1 låda i sargen på svängda ben. Slitage, torrskador. Höjd 75, bredd 58, djup 38.5 cm.
0184: SYBORD, rokokostilEst. SEK 300-SEK 600
EMMAFÅTÖLJ, nyrokoko: Klädd i ljust tyg med mönster. Svängda ben. Bruksslitage.
0185: EMMAFÅTÖLJ, nyrokokoEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
SPELBORD: Utfällbar skiva till rektangulär skiva med rundade hörn. Benfäste med dekor av pärlstav. Spelmarker och tärningar ingår. Slitage, ena benet defekt/renoveringsbehov. Höjd 76.5, 87.5x83.5 cm.
0186: SPELBORDEst. SEK 400-SEK 800
SKÅP: Målad dekor i grönt, rött och vitt. Rak form, utskjutande krön. 2 skåpdörrar med 4 bakomliggande hyllplan samt 2 lådor. Slitage, skador. Höjd 180, bredd 126, djup 56 cm.
0187: SKÅPEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
KISTA: På benställning. Järnbeslag. Nyckel ingår. Slitage, fanerbortfall. Höjd 71, 58x44 cm.
0188: KISTAEst. SEK 500-SEK 1,000
BYRÅ, Louis XVI-stil: Fanerad. Skiva med avfasade hörn och 2 byrålådor på svängda ben. Dekor av metallbeslag och intarsia. Spricka på baksida av skiva, slitage, beslag defekt. Höjd 75, bredd 43, djup 78 cm.
0189: BYRÅ, Louis XVI-stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
SATSBORD, 3 delar, rokokostil: Betsad. Konturerad skiva med bemålat kakel på svängda ben. Motiv av rokokoscener. Slitage. Höjd 57, 35x50 cm.
0190: SATSBORD, 3 delar, rokokostilEst. SEK 200-SEK 400
BYRÅ: Halvmåneform. Träskiva med 3 byrålådor med runda och svarta handtag på avsmalnade ben. Betydande slitage. Höjd 69, bredd 61, djup 28.
0191: BYRÅEst. SEK 300-SEK 600
FAT PÅ FOT, porslin, Lidköping: Landskapsscen med svenska folkdräkter. Bård med dekor av hjärtan och blommor. Undersida märkt i rött "Svenske Lidköping". Smärre slitage. Höjd 5, diameter 23 cm.
0192: FAT PÅ FOT, porslin, LidköpingEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed