Stadsauktion #59 | iSolna 2012-09-16 Auction - 628 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 4

Solna, Sweden

Stadsauktion #59 | iSolna

Lot Number: Lowest
PARTI SERVISDELAR, glas, "Aslak" / "Ultima Thule",: Klarglas. Dekor av isformationer. 4 modeller varav 13 st höjd 6, 12 st höjd 6.5, 6 st höjd 11.5 cm. Smärre slitage.
0073: PARTI SERVISDELAR, glas, "Aslak" / "Ultima Thule",Est. SEK 300-SEK 600
SERVISDELAR, 18 st, glas, "Kastehelmi", OIVIA TOIKK: Klarglas med dekor av daggdroppar. "Kastehelmi" introducerades 1964. Smärre slitage. Mattallrikar 25 cm.
0074: SERVISDELAR, 18 st, glas, "Kastehelmi", OIVIA TOIKKEst. SEK 300-SEK 600
PARTI SERVISDELAR, glas, TAPIO WIRKKALA, "Ultima Th: Klarglas. Dekor av isformationer. 3 modeller varav 8 st höjd 10, 8 st höjd 12.5, 8 st höjd 15 cm. "Ultima Thule" introducerades 1968. Obetydligt slitage.
0075: PARTI SERVISDELAR, glas, TAPIO WIRKKALA, "Ultima ThEst. SEK 400-SEK 800
SERVISDELAR, glas, 6 st, "Tsaikka", TIMO SARPANEVA,: Irishcoffe. Klarglas i ställning av genombruten vitmetall. Originalkartong. "Tsaikka" introducerades 1965. Smärre slitage.
0076: SERVISDELAR, glas, 6 st, "Tsaikka", TIMO SARPANEVA,Est. SEK 100-SEK 200
LJUSSTAKAR, 2 st, "Festivo", TIMO SARPANEVA, Finlan: Klarglas. Dekor av isringar. Undersida signerad. "Festivo" introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd 8, 12 cm.
0077: LJUSSTAKAR, 2 st, "Festivo", TIMO SARPANEVA, FinlanEst. SEK 200-SEK 400
LJUSSTAKE, "Festivo", TIMO SARPANEVA, Finland, Iitt: Klarglas. Dekor av isringar. Undersida signerad. "Festivo" introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd 18 cm.
0078: LJUSSTAKE, "Festivo", TIMO SARPANEVA, Finland, IittEst. SEK 100-SEK 200
VAS, glas, "Savoy", ALVAR AALTO (1898-1976), Finlan: Klarglas. Kartong medföljer. Höjd 9.5, 11x9 cm.
0079: VAS, glas, "Savoy", ALVAR AALTO (1898-1976), FinlanEst. SEK 100-SEK 200
SERVISDELAR, 3 st, risporslin, FRIEDL KJELLBERG (19: Svängd form med dekor av genomlysande och mönstrade öppningar. Stämplade undersidor. Smärre slitage. Skål höjd 10 cm.
0080: SERVISDELAR, 3 st, risporslin, FRIEDL KJELLBERG (19Est. SEK 200-SEK 400
KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarell: "Kairo", 1929. Gatuscen med folkliv. 67x43 (82x57) cm.
0081: KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarellEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
BORDSLAMPOR, 1 par, 1950/60-tal, UNO & ÖSTEN KRISTI: Akrylskärm på fot i gulmetall. Etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 70 (46) cm.
0082: BORDSLAMPOR, 1 par, 1950/60-tal, UNO & ÖSTEN KRISTIEst. SEK 400-SEK 800
HANS-ERIK ERIKSSON, olja på pannå: Stadsmotiv med hamn i dominerande blå kolorit. Fläckar. 60x80 (74x94) cm.
0083: HANS-ERIK ERIKSSON, olja på pannåEst. SEK 600-SEK 1,200
SVEN LIDBERG, färglitografi: Parisscen med folkliv. Signerad och märkt E.A. 35x27 (52x44) cm.
0084: SVEN LIDBERG, färglitografiEst. SEK 200-SEK 400
GOLVLAMPOR, 1 par, "G-018", Bergboms: 1 ljuspunkt vardera. Svarta cylinderformade skärmar på stomme i gulmetall. Slitage. Höjd 138 cm.
0085: GOLVLAMPOR, 1 par, "G-018", BergbomsEst. SEK 400-SEK 800
PIERRE BOSCO (1909-1993) Frankrike, olja på duk: Abstrakt komposition i lila, vitt och svart mot blå fond. 27.5x19.5 (41.5x33) cm.
0086: PIERRE BOSCO (1909-1993) Frankrike, olja på dukEst. SEK 1,000-SEK 2,000
LJUSKRONA, empirestil: 12 ljuspunkter varav 6 ljusarmar och 6 armaturer. Stomme i gulmetall med dekor av bladslingor. Behängd med olikformade prismor. Piggbotten. Slitage. Höjd 66, längd 79, diameter 32 (52) cm.
0087: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,200-SEK 2,400
SPEGEL, 1800-tal, empirestil: Bågformat krön. Fris med guldfärgad dekor av fruktskål uppburen av fiskar mot blå fond. Rektangulär spegelyta med palmetter och flankerande pelare. Underdel med blå fris och rosett. Slitage,
0088: SPEGEL, 1800-tal, empirestilEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
KAFFESERVISDELAR, 5 st, "Eden", Rörstrand: Dekor av blått äpple mot vit fond. 5 koppar med fat. "Eden" tillverkades 1960-1972. Bruksslitage. Kopp höjd 6, diameter 7 cm.
0089: KAFFESERVISDELAR, 5 st, "Eden", RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
OTTO HENNIG (1871-1920) Norge, olja på duk: Solbelyst och grönskande berglandskap med vattendrag. A tergo kvitto från Bukowskis. Krackelerad duk. 67x96 (81x109) cm.
0091: OTTO HENNIG (1871-1920) Norge, olja på dukEst. SEK 2,000-SEK 4,000Lot Passed
TAVLA, 1800-tal, G M Probst efter A Rooland: Förgylld ram. Kolorerat slag, England mot Holland, Doggersbank. Slitage. 27x41 (43x56) cm.
0092: TAVLA, 1800-tal, G M Probst efter A RoolandEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
TAVLA, 1800-tal, G M Probst efter A Rooland: Förgylld ram. Kolorerat slag, England mot Holland, Doggersbank. Slitage. 27x41 (41x53) cm.
0093: TAVLA, 1800-tal, G M Probst efter A RoolandEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
SKULPTUR, orientalisk, sten: Apa med klängande unge. Smärre slitage. Höjd 25 cm.
0094: SKULPTUR, orientalisk, stenEst. SEK 500-SEK 1,000
FICKUR, 14K guld: Stämplad innuti "20715". Slitage. Diameter 5 cm.
0095: FICKUR, 14K guldEst. SEK 2,500-SEK 5,000
FICKUR, 18K guld: Med kedja, ej guld. Stämplad bland annat "JF 5133". Slitage. Diameter 4.7 cm.
0096: FICKUR, 18K guldEst. SEK 2,000-SEK 4,000