Stadsauktion #59 | iSolna 2012-09-16 Auction - 628 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 3

Solna, Sweden

Stadsauktion #59 | iSolna

Lot Number: Lowest
ULF JOHANSSON (1912-1978), olja på duk: Hövolmar på åker med byggnader i bakgrunden. Signerad och daterad -42. 52x71 (74x89) cm.
0049: ULF JOHANSSON (1912-1978), olja på dukEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
LEIF ANDERSSON, blandteknik: "McCann". Signerad och daterad 1973. 34x48 (52x65) cm.
0050: LEIF ANDERSSON, blandteknikEst. SEK 1,200-SEK 2,400Lot Passed
DAN WOLGERS, serigrafi: Signerad, daterad -98 och numrerad 283/290. 57x42 (65x51) cm.
0051: DAN WOLGERS, serigrafiEst. SEK 800-SEK 1,600
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja signerad GS -56: Stilren stilleben med fisk, gaffel, sked, tallrik och citron. Signerad och daterad -56. 61.5x31 (63.5x33) cm.
0052: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja signerad GS -56Est. SEK 400-SEK 800
VAS, keramik, Tyskland, Rosenthal, Studio Linie: Vitglaserad. Vriden form. Inga anmärkningar. Höjd 19.5 cm.
0053: VAS, keramik, Tyskland, Rosenthal, Studio LinieEst. SEK 100-SEK 200
JÁNOS LAJOS TIHANYI (1892-1957) Ungern, olja på duk: "Borozó öreg halász". Gammal fiskare med flaska på taverna. Bilaga "Magyarsag" från 1937 medföljer. Något/obetydligt ospänd duk. 80x60 (92x72) cm.
0055: JÁNOS LAJOS TIHANYI (1892-1957) Ungern, olja på dukEst. SEK 1,500-SEK 3,000
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik: Fjäril på blomkvist. Signerad och daterad 69. 46x46 (60x60) cm.
0056: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknikEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
PARTI SILVER: Vikt cirka 1130 gram. Bland annat fat och bestick. Slitage. Fat diameter 31.5 cm.
0057: PARTI SILVEREst. SEK 4,500-SEK 9,000
SKÅL, silver, 1800-tal, Ryssland: Rund skål på tre ben. I mitten inpräntat mynt. Utsida och insida med graverad och punsad dekor. Stämplad. Slitage. Höjd 9, diameter 19 cm.
0058: SKÅL, silver, 1800-tal, RysslandEst. SEK 2,000-SEK 4,000
ARMBANDSUR, Certina, 18K guld: Etui. Undersida med gravyr "FÖR NIT OCH REDLIGHET". Slitage. Diameter 3.5 cm.
0059: ARMBANDSUR, Certina, 18K guldEst. SEK 2,000-SEK 4,000
BYRÅ, rokokostil: Bukig. Konturerad stenskiva på 3 byrålådor med beslag i gulmetall och dekor av intarsia. Repa i låda. Höjd 79, bredd 90, djup 47.5 cm.
0060: BYRÅ, rokokostilEst. SEK 1,500-SEK 3,000
TAKLAMPA: 4 ljuspunkter. Överdel i glas. Behängd med prismor ned till stav i glas. Slitage. Höjd 35, diameter 70, diameter 25 cm.
0061: TAKLAMPAEst. SEK 300-SEK 600
BURKAR, 2 st, "Vår lilla Stad", ANITA NYLUND, JIE G: "Majas Mejeri" och "Frits Friska Fisk". Smärre slitage. Höjd 6.5, diameter 10 och höjd 10.5, diameter 10 cm.
0062: BURKAR, 2 st, "Vår lilla Stad", ANITA NYLUND, JIE GEst. SEK 400-SEK 800
VASER, 3 st, 1950-tal, ur serien "Trio", HJÖRDIS OL: Trekantsformade. Dekor av vita och gula sträck mot svart fond. "Trio" tillverkades 1954-1958. Naggar. Höjd 22-28 cm.
0063: VASER, 3 st, 1950-tal, ur serien "Trio", HJÖRDIS OLEst. SEK 100-SEK 200
FIGURIN, 1950-tal, "Pojken på sköldpaddan", MARI SI: Svart pojke sittandes på vit sköldpadda. Undersida märkt "UE Maris M". Smärre slitage. Höjd 26 cm.
0064: FIGURIN, 1950-tal, "Pojken på sköldpaddan", MARI SIEst. SEK 400-SEK 800
GOLVLAMPOR, 1 par, "G-03", Bergboms: 1 ljuspunkt vardera. Cylinderformad ljus skärm på stomme i gulmetall med rund fot. Slitage. Höjd 133 cm.
0065: GOLVLAMPOR, 1 par, "G-03", BergbomsEst. SEK 200-SEK 400
SKÅP: Halvmåneformad stenskiva på 1 skåpdörr. Guldfärgad dekor i form av bladhölster och tassar. Slitage. Höjd 90, bredd 68, djup 40 cm.
0066: SKÅPEst. SEK 800-SEK 1,600
LJUSKRONA, oscariansk: 6 ljusformade armaturer. Stomme i gulmetall med dekor av bladhölster, blomkransar och kartuscher. Behängd av stavprismor. Slitage, prismor saknas. Höjd 80, diameter 62 cm.
0067: LJUSKRONA, oscarianskEst. SEK 2,000-SEK 4,000
VÄGGLYSTRAR, 1 par, 1800-tal: Brännförgylld mässing. 3 ljusarmar behängda med prismor. Smärre slitage. Djup 41 cm, bredd 30 cm.
0068: VÄGGLYSTRAR, 1 par, 1800-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
SERVISDELAR, glas, "Solaris", TAPIO WIRKKALA, Iitta: Klarglas med dekor av ringar. "Solaris" tillverkades 1975-1995. 12 tallrikar diameter 20, 4 tallrikar diameter 24, skål höjd 12 diameter 24.5 cm. Smärre slitage.
0069: SERVISDELAR, glas, "Solaris", TAPIO WIRKKALA, IittaEst. SEK 400-SEK 800
SERVISDELAR, 9 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIRK: Klarglas. Dekor av isformationer. Ishink med handtag i vitmetall. Smärre slitage. Höjd 8.5, ishink höjd 12 cm.
0070: SERVISDELAR, 9 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIRKEst. SEK 200-SEK 400
PARTI SERVISDELAR, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIRK: Klarglas. Dekor av isformationer. 3 modeller varav 7 st höjd 9.5, 11 st höjd 10, 11 st höjd 13 cm. "Ultima Thule" introducerades 1968. Smärre slitage.
0071: PARTI SERVISDELAR, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIRKEst. SEK 300-SEK 600
SERVISDELAR, 6 st, glas, "Kalinka", TIMO SARPANEVA,: Klarglas med isformationer. Rund fot. Smärre slitage. Höjd 16 cm.
0072: SERVISDELAR, 6 st, glas, "Kalinka", TIMO SARPANEVA,Est. SEK 100-SEK 200