Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 4

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
FIGURIN, stengods, "Adam 2" ur "Adam & Eva", LISA L: Pojke med blomma. "Adam & Eva" tillverkades 1972-1980. Undersida märkt i svart "ADAM 2 M" samt inpressade stämplar. Höjd 20.5 cm.
0073: FIGURIN, stengods, "Adam 2" ur "Adam & Eva", LISA LEst. SEK 400-SEK 800
FIGURIN, stengods, "Eva 2" ur "Adam & Eva", LISA LA: Flicka med blomma. "Eva 2" tillverkades 1972-1980. Undersida märkt i svart "EVA 2 M" samt inpressade stämplar. Höjd 21 cm.
0074: FIGURIN, stengods, "Eva 2" ur "Adam & Eva", LISA LAEst. SEK 400-SEK 800
SKÅP, 17/1800-tal: Utskjutande krön. 2 mindre lådor i hörnen flankerandes 1 större valvformad skåpdörr med underliggande 3 lådor. Skåpdelen vilar på balusterformad benställning. Skåpdörr med nyckelsköld i
0075: SKÅP, 17/1800-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stil: Förgylld. Rektangulär spegel och 1 ljuspunkt. Krönt av lagerkrans. Slitage. Höjd 46, bredd 16.5 cm.
0076: SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 1,200-SEK 2,400
FIGURIN, stengods, "Katt" ur "Lilla Zoo", LISA LARS: Sittande katt. "Lilla Zoo" tillverkades 1956-1978. Höjd 12 cm. I.
0077: FIGURIN, stengods, "Katt" ur "Lilla Zoo", LISA LARSEst. SEK 200-SEK 400
FIGURIN, stengods, "Katt" ur "Lilla Zoo", LISA LARS: Sittande katt. "Lilla Zoo" tillverkades 1956-1978. Höjd 12 cm. II.
0078: FIGURIN, stengods, "Katt" ur "Lilla Zoo", LISA LARSEst. SEK 200-SEK 400
EINAR ROSÈN, färglitografi: Kvinna med fläta och klädd i rött till bords. Signerad och numrerad 14/260. 58.5x28.5 (73x43) cm.
0079: EINAR ROSÈN, färglitografiEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
MATTA, Persien: Floralt motiv mot röd botten. Bruksslitage. 206x144 cm.
0080: MATTA, PersienEst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed
FIGURIN, stengods, "Katt" ur "Lilla Zoo", LISA LARS: Stående katt. "Lilla Zoo" tillverkades 1956-1978. Höjd 9.5, längd 11.5 cm.
0081: FIGURIN, stengods, "Katt" ur "Lilla Zoo", LISA LARSEst. SEK 200-SEK 400
TERRIN, porslin, "Empire", Rosenthal: Handtag och krönande kotte. Dekor av korsrand och guldränder. Invändig undersida stämplad och signerad. Smärre slitage. Höjd 31, diameter 26 cm.
0082: TERRIN, porslin, "Empire", RosenthalEst. SEK 200-SEK 400
CAFÈBORD, smide/marmor: Rund stenskiva på ben och fot i smide. Slitage. Höjd 72, diameter 60 cm.
0083: CAFÈBORD, smide/marmorEst. SEK 600-SEK 1,200
SOFFGRUPP, 6 delar, gustaviansk stil: Vit. Soffa, bord, taburett, 2 stolar och karmstol. Klädda i randigt tyg. Renoveringsobjekt. Bord: höjd 75, diameter 80 cm.
0084: SOFFGRUPP, 6 delar, gustaviansk stilEst. SEK 800-SEK 1,600
KAFFESERVISDELAR, 14 st, porslin, "Sango": Blommor och blad mot vit fond. 6 koppar med fat samt 6 assietter, gräddkanna och sockerskål. Undersida stämplad "Sango THE LARRY LASLO Collection...". Smärre slitage.
0085: KAFFESERVISDELAR, 14 st, porslin, "Sango"Est. SEK 100-SEK 200
PARTI PORSLIN, 7 delar, Gustavsberg: Bland annat "Carrara" vas, skål Bengt Berglund, "Gefyr" Stig Lindberg och skål "Granda" Lisa Larson. Slitage. Ljusstake höjd 20 cm.
0090: PARTI PORSLIN, 7 delar, GustavsbergEst. SEK 100-SEK 200
BYRÅ, rokokostil: Bukig form. Stenskiva och 3 lådor med beslag på svängda ben. Lådinredning defekt. Brännmärkt "GAH & Son". Höjd 80, längd 107, djup 51.5 cm.
0091: BYRÅ, rokokostilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SHAKER, nysilver: Cylinderformad med indragen hals. Stämplad undersida. Smärre slitage. Höjd 20.5 cm.
0092: SHAKER, nysilverEst. SEK 100-SEK 200
SERVERINGSBRICKA, nysilver/porslin: Oval bricka i genombruten ställning med handtag. Dekor av blomsterkvist med insekter mot vit fond. Slitage. 47x30 cm.
0093: SERVERINGSBRICKA, nysilver/porslinEst. SEK 200-SEK 400
SKEDAR, 15 st, silver: Cirka 395 gram. Bland annat "Y5" (=år 1877). Längd 12-18 cm.
0094: SKEDAR, 15 st, silverEst. SEK 1,500-SEK 3,000
GOLVUR, 1800-tal: Vit, svängd form. Målad dekor i grönt och guld. Underdel med motiv av bukett. Urtavla märkt "A.M. Björn." Slitage. Höjd 185.5 cm.
0095: GOLVUR, 1800-talEst. SEK 1,200-SEK 2,400Lot Passed
SKÅL & FAT, "Blå Blom", Gustavsberg: Blå dekor av druvklasar i relief mot klarvit fond. Bruksslitage. Skål 24.5x19.5, fat 29.5x20.5 cm.
0096: SKÅL & FAT, "Blå Blom", GustavsbergEst. SEK 100-SEK 200