Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 5

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
PIPSTÄLL & PIPOR: Hörnställ med låda. Pipor samt delar till pipor. Slitage. Ställ höjd 66, bredd 55 cm. Pipor längd 24-95 cm.
0097: PIPSTÄLL & PIPOREst. SEK 800-SEK 1,600
LJUSKRONA, rokokostil: 8 ljuspunkter. Svängd metallstomme behängd av olikformade prismor. I mitten stav. Avslutande underkula. Slitage. Höjd 58 (81), diameter 47 cm.
0098: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 1,200-SEK 2,400
KRYDDBURKAR, 3 st, porslin, 1950/60-tal, "Arom", MA: Cylinderformade med lock i trä. Dekor av svarta prickar och olikfärgad fond. Turkos "Vitpeppar", gul "4-krydda" och röd "Kryddpeppar". Slitage. Höjd 9 cm.
0099: KRYDDBURKAR, 3 st, porslin, 1950/60-tal, "Arom", MAEst. SEK 100-SEK 200
PARKSOFFA, Näfveqvarn, gjutjärn: Svängd form. Grönmålad rygg och sittyta av trä. Stämplad "Näfveqvarn". Slitage, obetydliga torrsprickor. Längd 150 cm.
0100: PARKSOFFA, Näfveqvarn, gjutjärnEst. SEK 1,000-SEK 2,000
OSCAR REUTERSVÄRD (1915-2002), färglitografi: Grön figur med genombrytning till blå himmel. Signerad och numrerad 38/150. 52x35 67x48.5.
0101: OSCAR REUTERSVÄRD (1915-2002), färglitografiEst. SEK 400-SEK 800
OSCAR REUTERSVÄRD (1915-2002), färglitografi: Omöjlig figur i rödorange mot vit grund. Signerad och numrerad 119/200. 67x44.5 (84x61) cm.
0102: OSCAR REUTERSVÄRD (1915-2002), färglitografiEst. SEK 600-SEK 1,200
VAS, flintgods, 1920/30-tal, "Druva", Rörstrand: Avsmalnade cylinder. Vinranka i blått mot mörk fond. Undersida blå stämpel "DRUVA RÖRSTRAND". "Druva" tillverkades 1927-1932. Smärre slitage. Höjd 13 cm.
0103: VAS, flintgods, 1920/30-tal, "Druva", RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
YTTERFODER, porslin, WILHELM KÅGE, Gustavsberg: Utskjutande form med invändigt galler. Blå vegetativ dekor mot vit fond. Galler limmat, slitage. Höjd 14.5, diameter 20 cm.
0104: YTTERFODER, porslin, WILHELM KÅGE, GustavsbergEst. SEK 100-SEK 200
BORDSUR: Krönt av figurin föreställande man till häst i zink. Urhus i trä och marmor med dekor av kolonner och maskaroner. Slitage, defekt. Höjd 54, bredd 40 cm.
0105: BORDSUREst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Rörstrand för Kungliga U: Dekor av Tre kronor mot blåmönstrad grund, omgiven av guldfärgad krans och småkronor i expanderande storlek. Guldkant. Undersida stämplad "KUNGLIGA UTRIKESDEPARTEMENTET RÖRSTRAND SWEDEN".
0106: TALLRIKAR, 6 st, porslin, Rörstrand för Kungliga UEst. SEK 600-SEK 1,200
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik på pannå, möjl: Dragoner vid snöklädda byggnader. Enligt etikett a tergo utförd 1895. 25x30 38x43.
0107: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik på pannå, möjlEst. SEK 800-SEK 1,600
SKÅL, risporslin, FRIEDL KJELLBERG (1905-1993), Fi: Svängd form med dekor av genomlysande och mönstrade öppningar. Undersida stämplad. Höjd 10, 14x14 cm.
0108: SKÅL, risporslin, FRIEDL KJELLBERG (1905-1993), FiEst. SEK 100-SEK 200
VÄGGBORD, rokokostil: Bonad. Konturerad träskiva på svängda ben. Höjd 76.5, bredd 90, djup 47 cm.
0109: VÄGGBORD, rokokostilEst. SEK 300-SEK 600
LARS PIRAK, färglitografi: Samer och renskötsel. Signerad och numrerad 289/310. 44x64 (56x73) cm. I.
0110: LARS PIRAK, färglitografiEst. SEK 800-SEK 1,600
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Cop: Ovalt form. Florala mönster i blått mot vit fond. Undersida stämplad och signerad. Smärre bruksslitage. 22x15 cm.
0111: UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal CopEst. SEK 100-SEK 200
LARS PIRAK, färglitografi: "Åridå". Fjällstup med inslag av renar och duvor. Signerad och numrerad 273/290. 48x36 (64x50.5) cm. II.
0112: LARS PIRAK, färglitografiEst. SEK 600-SEK 1,200
HÖRNSKÄNK, 1800-tal, gustaviansk stil: Vit. Rundad fasad. 2 skåpdörrar med 2 bakomliggande hyllplan. Hörn med dekor av räfflor. Kompletterad?, slitage. Höjd 100.5, bredd 99, djup 52 cm.
0113: HÖRNSKÄNK, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 800-SEK 1,600
STOL, 17/1800-tal, gustaviansk stil: Antikvit. Rektangulär ryggbricka med spjälor i kryss. Klädd i rödrandigt tyg. Svarvade framben med räfflor och sabelformade bakben i h-kryss. Genomgående dekor av bronserade rosetter. Slitage,
0114: STOL, 17/1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
MATSKEDAR, 5 st, 1800-tal, silver, Gustaf Folcker: Cirka 340 gram. Skaft med dekor av mussla. Slitage. Längd 21.5 cm.
0115: MATSKEDAR, 5 st, 1800-tal, silver, Gustaf FolckerEst. SEK 1,300-SEK 2,600
SKÅLFAT, porslin, "Blå Eld", HERTHA BENGTSSON, Rör: Blå glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Bruksslitage. 40x27 cm.
0116: SKÅLFAT, porslin, "Blå Eld", HERTHA BENGTSSON, RörEst. SEK 200-SEK 400
STOLAR, 2 st, efter "Sjuan" ARNE JACOBSSON: Svarta. Konturerade ryggbrickor och sitsar på förkromade ben. Bruksslitage.
0117: STOLAR, 2 st, efter "Sjuan" ARNE JACOBSSONEst. SEK 200-SEK 400
LJUSKRONA, rokokostil: 9 ljuspunkter. Svängd metallstomme behängd av olikformade prismor. I mitten stav. Avslutande underkula. Slitage. Höjd 63 (74), diameter 45 cm.
0118: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 1,200-SEK 2,400
KLAFFBORD, furu: Med 1 låda i sargen och 2 klaffar. Svarvad benställning. Slitage. Höjd 75.5, 189x89 cm.
0119: KLAFFBORD, furuEst. SEK 500-SEK 1,000