Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 2

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
SKÅP, 1960/70-tal, teak: Fanerad, rak form, tvådelat. 2 skjutdörrar med bakomliggande grönmålad hyllinredning, 2 lådor och ytterligare 2 skjutdörrar med hyllplan. Draghandtag i trä. Slitage. Höjd 172.5, bredd 90,
0025: SKÅP, 1960/70-tal, teakEst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed
MÅNSKENSLAMPA, 1800-tal, mässing/glas: 1 ljuspunkt. Rosa glas. Slitage. Höjd 30, längd 70, djup 20 cm.
0026: MÅNSKENSLAMPA, 1800-tal, mässing/glasEst. SEK 800-SEK 1,600
ESAIAS THORÉN (1901-1981), blandteknik: Orange och gul komposition med inslag av svart och vitt. Signerad och daterad -66. 26x50.5 (51x73.5) cm.
0027: ESAIAS THORÉN (1901-1981), blandteknikEst. SEK 2,000-SEK 4,000
FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (1: Utter. Undersida signerad "Lillemor" och stämplad "WWF" samt "ARABIA FINLAND". Smärre slitage. Höjd 17 cm.
0028: FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (1Est. SEK 500-SEK 1,000
BORD, 1950/60-tal, teak: Rak form. Rektangulär skiva med rundade hörn på svart metallställning med hyllplan. Skodda fötter. Slitage. Höjd 49, 58x27 cm.
0029: BORD, 1950/60-tal, teakEst. SEK 100-SEK 200
SPEGEL, 1960/70-tal, jakaranda, möjligen Markaryd: Rektangulär. 2 lampetter i cylinderformad gulmetall. Slitage, en dragknapp saknas. 118x80 cm.
0030: SPEGEL, 1960/70-tal, jakaranda, möjligen MarkarydEst. SEK 300-SEK 600
BYRÅ, 1950/60-tal, teak: Rak form. Rektangulär träskiva på 3 lådor med infällda ovalformade handtag och nyckelhål. Rundade och avsmalnade ben. Baksida märkt med nummer. Slitage. Höjd 70, bredd 74.5, djup 37 cm.
0031: BYRÅ, 1950/60-tal, teakEst. SEK 300-SEK 600
SKÅL, GUNNAR NYLUND (1904-1997), Rörstrand: Jordiga toner. Undersida signerad "[R] SWEDEN GN ARU". Höjd 9, diameter 12.5 cm.
0032: SKÅL, GUNNAR NYLUND (1904-1997), RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
VÄGGLJUSTAKE, MARGARETA HENNIX, Gustavsberg: 1 ljusarm. I form av ängel med vit klänning och blåa vingar. Baksida signerad "MH" samt djupstämpel "ÄNGEL-1 M. HENNIX GUSTAVSBERG SWEDEN". Krackelyr. Höjd 34.5, bredd 17.5 cm.
0033: VÄGGLJUSTAKE, MARGARETA HENNIX, GustavsbergEst. SEK 100-SEK 200
SKULPTUR, glas, 1950-tal, "Orkidea", TIMO SARPANEVA: Klarglas. "Orkidea" lanserades 1954. Inga anmärkningar. Höjd 28 cm.
0034: SKULPTUR, glas, 1950-tal, "Orkidea", TIMO SARPANEVAEst. SEK 2,000-SEK 4,000
POKALGLAS, 2 st, "Tulipa", ULRICA HYDMAN-VALLIEN, K: Röd och gul tulpan med randigt ben och rund fot. Signerade "Ulrica HV / LP" respektive "/ CS" samt etikettmärkta. Höjd 25.5, diameter 8 cm
0035: POKALGLAS, 2 st, "Tulipa", ULRICA HYDMAN-VALLIEN, KEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, 1980-tal, SWEN WEJSFELDT, Gustavsberg: Blå glasyr. Undersida signerad "UNIK [studiohand] -88 SWEN". Höjd 5.2, diameter 10 cm.
0036: SKÅL, 1980-tal, SWEN WEJSFELDT, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
ANDERS FOGELIN (1933-1982), olja på pannå: "Solnedgång". Signerad och daterad 1967. 21.5x29.5 (28x35) cm.
0037: ANDERS FOGELIN (1933-1982), olja på pannåEst. SEK 600-SEK 1,200
CHIFFONJE, 1800-tal, empirestil: Rak, fanerad, krönt med fronton. 1 överlåda, skrivklaff med pärlstavsdekor och bakomliggande lådinredning samt 3 byrålådor. Flankerande pelare. Konturerad underdel. Slitage, fanerbortfall,
0038: CHIFFONJE, 1800-tal, empirestilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SKRIVBORD, 1950-tal, teak: Rak form. Rektangulär skiva med 1 låda, 1 skåpdörr och 3 lådor. Avsmalnade och rundade ben. Nyckel ingår. Slitage, blekt skiva. Höjd 73, 120x60 cm.
0039: SKRIVBORD, 1950-tal, teakEst. SEK 300-SEK 600
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1880-tal, nationalroman: 3 ljusarmar på genombruten ställning med dekor av svanar. Balusterformat ben på rund fot. Undersida märkt. Slitage. Höjd 42.5, bredd 27 cm.
0040: LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1880-tal, nationalromanEst. SEK 1,200-SEK 2,400
KARMSTOL: Rak rektangulär rygg. Uppspänt läder. Snedställda ben. Slitage, ställvis betydande.
0041: KARMSTOLEst. SEK 600-SEK 1,200
FÅTÖLJ, 1960/70-tal, jakaranda, "Sirocco", ARNE NOR: Stomme av jakaranda med sits och rygg i ljusbrunt läder. "Sirocco" introducerades 1964. Etikettmärkt. Bruksslitage.
0042: FÅTÖLJ, 1960/70-tal, jakaranda, "Sirocco", ARNE NOREst. SEK 1,000-SEK 2,000
TALLRIKAR, 6 st, "Berså", STIG LINDBERG, Gustavsber: Bruksslitage, några repor, en med betydande slitage. Diameter 24 cm.
0043: TALLRIKAR, 6 st, "Berså", STIG LINDBERG, GustavsberEst. SEK 100-SEK 200
EVY LÅÅS, olja på pannå: "Julkalas". Interiör med fika runt köksbord. 38x52 (52x66) cm.
0044: EVY LÅÅS, olja på pannåEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
HÖRNSKÅP, 1800-tal, allmoge: Imitationsmålat. Avfasade hörn och utskjutande krön. 1 skåpdörr med bakomliggande hyllplan. Dekor av målad kurbits. Slitage. Höjd 82, bredd 72, djup 47 cm.
0045: HÖRNSKÅP, 1800-tal, allmogeEst. SEK 500-SEK 1,000
HYLLOR, 2 st, björk, "112", ALVAR AALTO: Rektangulära hyllplan med böjda gavlar. "112" lanserades 1936. Slitage. Längd 89, djup 25 cm.
0046: HYLLOR, 2 st, björk, "112", ALVAR AALTOEst. SEK 1,000-SEK 2,000
TIDNINGSSTÄLL, England: På hjul. 4 hyllplan. Slitage. Höjd 114, bredd 45, djup 30 cm.
0047: TIDNINGSSTÄLL, EnglandEst. SEK 500-SEK 1,000
AXEL HJALMAR LINDQVIST (1843-1917), olja på duk: Pastoralt landskap med inslag av sjö, bondgård och boskap på äng. Slitage, färgbortfall. 40x69 (63x92) cm.
0048: AXEL HJALMAR LINDQVIST (1843-1917), olja på dukEst. SEK 1,500-SEK 3,000